Przeprawa przez rzekę

 

„Przeprawa przez rzekę” jest zabawą aktywizującą wszystkie grupy mięśniowe, więc ogólnorozwojową. Proponuję pierwszy raz przeprowadzić zabawę bez typowania zwyciezcy i bez pomiaru czasu ale zwracając szczególną uwagę na precyzję wykonywanych ćwiczeń. Podczas drugiego podejścia zalecam pomiar czasu w celu intensyfikacji wysiłku fizycznego podejmowanego przez dzieci. Zabawa kształtuje podstawowe cechy motoryczne oraz rozwija wolę walki i zwycięstwa u maluchów.

 

Dowolna ilość uczestników. Opiekun kładzie na podłodze sznur (jeśli nie mamy w zastępstwie możemy wykorzystać skakankę lub buty i kapcie, które  ustawiamy jeden za drugim) w linii prostej imitującej rzekę. Długość rzeki to ok. 3 m, natomiast pamiętajmy, że im dłuższa będzie, tym bardziej wymagająca dla osoby ćwiczącej. Na początku i końcu rzeki mamy linię startu i mety.  Dzieci ustawiają się w rzędzie na linii startu. Zadaniem dzieci jest przedostanie się na drugi koniec rzeki w sposób wcześniej omówiony i zademonstrowany przez prowadzącego zabawę. Ruch zawsze odbywa się naprzemiennie z prawej strony na lewą, w następujących wariantach:

- przeskoki obunóż

- przeskoki na prawej nodze

- przeskoki na lewej nodze

- przeskoki w przysiadzie, ręce na ramionach ułożone  w skrzydełka

- przeskoki w przysiadzie podpartym, najpierw przenosimy ręce na przeciwna stronę rzeki a następnie przeskakują nogi

- przeskoki obunóż tyłem do linii mety wyznaczonej przez opiekuna

 

 

 

 

 

Przygotuj:
Sznur lub skakanka, w zastepstwie mogą być buty i kapcie ułożone w linii prostej.
1
Opiekun kładzie na podłodze sznur, imitujący rzekę. Na początku i końcu rzeki mamy linię startu i mety.  Dzieci ustawiają się w rzędzie na linii startu. Zadaniem dzieci jest przedostanie się na drugi koniec rzeki w sposób wcześniej omówiony i zademonstrowany przez prowadzącego zabawę. Ruch zawsze odbywa się naprzemiennie z prawej strony na lewą.
2
Ruch zawsze odbywa się naprzemiennie z prawej strony na lewą, w następujących wariantach, najpierw łatwiejszy: - przeskoki obunóż - przeskoki na prawej nodze - przeskoki na lewej nodze  
3
Następnie wariant trudniejszy, składajacy się: - przeskoki w przysiadzie, ręce na ramionach ułożone  w skrzydełka - przeskoki w przysiadzie podpartym, najpierw przenosimy ręce na przeciwna stronę rzeki a następnie przeskakują nogi - przeskoki obunóż tyłem do linii mety wyznaczonej przez opiekun

Udostępnij:

KAAK © 2017 Wszelkie prawa zastrzeżone