Ciepło-zimno

Zabawa Ciepło-zimno idealna do przeprowadzenia w domu, aktywizująca zarówno sferę fizyczną jak i psychiczną. Zabawa kształtuję umiejętność odczytywania sygnałów płynących z otoczenia oraz rozwija spostrzegawczość. Poprzez wprowadzenie do zabawy ćwiczeń fizycznych wpływa na kształtowanie podstawowych cech motorycznych. Zabawa może stanowić uaktrakcyjnienie serii ćwiczeń rehabilitacyjnych bądź korekcyjno-kompensacyjnych, które przeprowadzone bez odpowiedniej oprawy są zazwyczaj dla dzieci ze względu na powtarzalność żmudne i nie kiedy nudne.

 

Dowolna ilość uczestników. Opiekun przygotowuje 10 karteczek, na których opisuje ćwiczenia fizyczne do wykonania: 15 przysiadów, 10 pompek, stanie równoważne ( jaskółka), leżenie tyłem, leżenie przodem, 20 pajacyków, podpór łukiem leżąc tyłem ( mostek), 10 brzuszków z nogami ugiętymi w kolanach, 10 ćwiczeń na mięśnie grzbietu w leżeniu przodem z rękoma ułożonymi w skrzydełka, 10 razy przysiad podparty z wyrzutem nóg do tyłu lub ćwiczenia rehabilitacyjne zalecane przez specjalistę. Następnie chowa je w różnych miejscach pomieszczenia. Zadaniem dziecka lub uczestników jest odnalezienie karteczek i prawidłowe wykonanie ćwiczenia. Jeśli dziecko/dzieci zbliżają się do miejsca, w którym ukryta jest karteczka opiekun mówi ciepło, cieplej, gorąco, upał odpowiednio stopniując określenie. Jeśli dziecko oddala się od miejsca mówimy zimno, chłodno, mroźno itd. Zabawa trwa aż dzieci znajdą wszystkie karteczki i wykonają wszystkie ćwiczenia. W odwecie proponują zamianę ról i opiekun staje się osobą, która szuka karteczek.

 

 

 

Przygotuj:
Opiekun przygotowuje 10 karteczek, na których opisuje ćwiczenia fizyczne do wykonania : 15 przysiadów, 10 pompek, stanie równoważne ( jaskółka), leżenie tyłem, leżenie przodem, 20 pajacyków, podpór łukiem leżąc tyłem ( mostek), 10 brzuszków z nogami ugiętymi w kolanach, 10 ćwiczeń na mięśnie grzbietu w leżeniu przodem z rękoma ułożonymi w skrzydełka, 10 razy przysiad podparty z wyrzutem nóg do tyłu lub ćwiczenia rehabilitacyjne zalecane przez specjalistę.
1
Przygotowujemy karteczki z ćwiczeniami, które chowamy w różnych miejscach w domu, pod różnym sprzętem, pod dywanem, wysoko na półce itd.
2
Dziecko/dzieci szukają karteczek uważnie słuchając komentarza osoby prowadzacej zabawę.
3
Dziecko wykonuje ćwiczenie fizyczne z odnalezionej karteczki. Jeśli wszystkie karteczki zostaną odnalezione, prowadzący staje się osobą szukającą karteczek. Zadaniem dzieci jest ukrycie karteczek a następnie naprowadzenie szukającego przy użyciu komend ciepło-zimno, tak by sprawnie odkrył miejsca z karteczkami.

Udostępnij:

KAAK © 2017 Wszelkie prawa zastrzeżone